Οι μαθητές των τάξεων Β’ και Δ΄ Λυκείου του ΕΝΕΕΓΥΛ Βέροιας συμμετείχαν στο πρόγραμμα etwinning “Kaboom! Our comic book”.

Αυτή τη χρονιά μαθητές των τάξεων Β’ και Δ΄ Λυκείου συμμετείχαν στο πρόγραμμα etwinning “Kaboom! Our comic book” με την υποστήριξη των εκπαιδευτικών Φράντζα Χρυστάλλας( Αγγλικών) και Καλελή Ζωής (Φιλολόγου). Στη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές μας συνεργάστηκαν με μαθητές από σχολεία της Ιταλίας, της Μαρτινίκας και της Τουρκίας για τη δημιουργία ενός ψηφιακού βιβλίου με comics. Βασικοί στόχοι του προγράμματος ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα βαρύνουσας κοινωνικής σημασίας, καθώς και η εξάσκηση των δεξιοτήτων τους στη δημιουργική γραφή. Ο πρώτος τόμος του βιβλίου μας είναι έτοιμος και περιλαμβάνει δημιουργίες των μαθητών σχετικά με τον πόλεμο, την προστασία του περιβάλλοντος, την προστασία από τον ήλιο, την ασφάλεια στο διαδίκτυο και το bullying. Σας το παρουσιάζουμε!