οι μαθητές/τριες του ΕΝΕΕΓΥΛ Βέροιας του τομέα Υγείας – Πρόνοιας και Ευεξίας παρασκεύασαν καλλυντικά από τα βότανα στο πλαίσιο του προγράμματος e-twinning: “Σπόροι και βότανα – Βότανα στο θερμοκήπιο και οι χρήσεις τους”.

Την Δευτέρα 16/05/2022 Κ και την Τρίτη 17/05/2022 οι μαθητές/τριες του ΕΝΕΕΓΥΛ Βέροιας του τομέα Υγείας – Πρόνοιας και Ευεξίας παρασκεύασαν καλλυντικά από τα βότανα που είχαν φυτευτεί στο θερμοκήπιο του σχολείου. Παρασκεύασαν ένα γαλάκτωμα από δυόσμο, μαϊντανό και ρίγανη για την αντιμετώπιση της λιπαρότητας. Μια λοσιόν με χαμομήλι για σκασμενο δέρμα στα χέρια και στο πρόσωπο και ένα scrub με θυμάρι και γκειπφρουτ ενάντια στην κυτταρίτιδα. Η συγκεκριμένη δράση έγινε με την υποστήριξη της αισθητικού Βιολιτζη Κωνσταντίνα και εντάσσεται στο πλαίσιο του προγράμματος e-twinning: “Σπόροι και βότανα – Βότανα στο θερμοκήπιο και οι χρήσεις τους”.