Μαθαίνοντας με μύθους – eTwinning “Learn by Storytelling”

Την φετινή χρονιά οι μαθήτριες Σοφία Χ., Μαρία Σ., Μαριάνθη. Λ., Σοφία Τ., Γεωργία Κ., Αγγελική Μ. και οι μαθητές Θοδωρής Σ., Άγγελος Χ. και Βασίλης Ν. διασκεύασαν δύο μύθους του Αισώπου στα Αγγλικά δημιουργώντας ένα ψηφιακό βιβλίο για τις ανάγκες του προγράμματος eTwinning “Learn by Storytelling”. Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με σχολεία της Πορτογαλίας, της Τουρκίας και της Ισπανίας. Σκοπός του ήταν η ανάπτυξη των δεξιοτήτων γραφής στα Αγγλικά και συγχρόνως η παρουσίαση της πολιτιστικής κληρονομιάς κάθε χώρας, όπως αυτή διαφαίνεται μέσα από τους μύθους και τις παραδοσιακές ιστορίες της. Το βιβλίο δημιουργήθηκε εξ ολοκλήρου από τους μαθητές, οι οποίοι εκτός από την διασκευή των μύθων στα Αγγλικά πραγματοποίησαν και την εικονογράφησή του.