Βιωματική δράση για την ενδυνάμωση των κοινωνικών και επικοινωνιακών δεξιοτήτων των μαθητών/τριών του ΕΝΕΕΓΥΛ Βέροιας

Την Πέμπτη, 13 Οκτωβρίου ομάδα 9 μαθητών του Γυμνασίου και του Λυκείου του σχολείου μας επισκέφθηκε υπεραγορά τροφίμων στα πλαίσια των Δράσεων Συνύπαρξης. Σκοπός της δράσης ήταν η ενδυνάμωση των κοινωνικών και επικοινωνιακών δεξιοτήτων των μαθητών. Ειδικότερα, κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές παρατήρησαν την κατηγοριοποίηση των προϊόντων στα ράφια και τα ψυγεία, επέλεξαν κάποια από αυτά και πραγματοποίησαν μόνοι τους τις συναλλαγές. Ακολούθησε βόλτα στην πόλη της Βέροιας με έμφαση στους κανόνες οδικής ασφάλειας. Συνοδοί των μαθητών ήταν οι Γκόγκας Κωνσταντίνος (λογοθεραπευτής) και Βασίλογλου Κωνσταντίνος (εργοθεραπευτής).