Ελαιοσυγκομιδή από τους μαθητές/τριες του ΕΝΕΕΓΥΛ Βέροιας

Την Τετάρτη, 2.11.2022 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη σε ελαιώνα της περιοχής του σχολείου μας των τμημάτων Β’ Λυκείου Γεωπονίας και Γ’ Λυκείου Γεωπονίας με σκοπό την ελαιοσυγκομιδή. Η δράση υλοποιήθηκε στα πλαίσια των μαθημάτων Φυτική Παραγωγή και Αρχές Βιολογικής Γεωργίας. Τονίστηκε η διατροφική αξία της ελιάς και η σημασία της καλλιέργειας του δέντρου αυτού στη μεσογειακή ζώνη. Οι μαθητές μάζεψαν ελιές μόνοι τους και ακολούθησε διαλογή των καλύτερων καρπών στο χώρο του σχολείου. Επιπλέον, προγραμματίζεται η διαδικασία συντήρησης των καρπών μέσα σε άλμη από τον Τεχνολόγο Τροφίμων του σχολείου μας, κύριο Πριόβολο Βασίλη. Στο τέλος, οι συμμετέχοντες μαθητές θα λάβουν από ένα βαζάκι με ελιές τουρσί για το σπίτι τους. Υπεύθυνοι της δράσης ήταν οι εκπαιδευτικοί Γεωπονίας Κατσογιάννη Νικολέτα και Μητρουσούδης Γεώργιος.