Eκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Γ’ Λυκείου με σκοπό την βιωματική τους επιμόρφωση σχετικά με την επιχειρηματικότητα και το marketing

Την Τετάρτη, 16.11.2022 ομάδα μαθητών της Γ’ Λυκείου πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο σούπερ μάρκετ Γαλαξίας με σκοπό την βιωματική τους επιμόρφωση σχετικά με την επιχειρηματικότητα και το marketing. Ο υπεύθυνος του καταστήματος, κ. Μπαμπούνης Μιχάλης, ξενάγησε τους μαθητές στα τμήματα του σούπερ μάρκετ, τους παρουσίασε τις διαφορετικές κατηγορίες προϊόντων, τον τρόπο τοποθέτησής τους στα ράφια, ενώ αναφέρθηκε και στο επίκαιρο “καλάθι του νοικοκυριού”. Επιπλέον, μοιράστηκε με τους μαθητές μας ορισμένες “μυστικές” στρατηγικές marketing που ακολουθούνται ώστε να αυξάνονται οι πωλήσεις. Παράλληλα, επισήμανε και τις πρακτικές που θα μας κάνουν περισσότερο συνειδητοποιημένους καταναλωτές.