Eλαιοσυγκομιδή στο πλαίσιο εκπαιδευτικού προγράμματος “Ζω στη Μεσόγειο, τρέφομαι υγιεινά”

Το εργαστήριο της ελαιοσυγκομιδής που έγινε πρόσφατα σε ελαιώνα κοντά στο σχολείο μας και στο οποίο συμμετείχαν μαθητές του Λυκείου, τομέα Γεωπονίας, ακολούθησε την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου επίσκεψη σε ελαιοτριβείο της περιοχής Κουλούρας. Ολοκληρώθηκε έτσι η απόκτηση γνώσεων για την καλλιέργεια της ελιάς (αντικείμενο του μαθήματος “Φυτική Παραγωγή”) και τη σημασία της στην ελληνική κοινωνία. Στην επίσκεψη συμμετείχαν και μαθητές του Γυμνασίου, οι οποίοι παίρνουν μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Ζω στη Μεσόγειο, τρέφομαι υγιεινά”. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν από τους ιδιαίτερα ευγενικούς και φιλόξενους ιδιοκτήτες του ελαιοτριβείου και γνώρισαν από κοντά βήμα-βήμα την παραγωγή ελαιόλαδου.