Eνημέρωση για την ανακύκλωση και την επαναχρησιμοποίηση υλικών

Την Παρασκευή 16/12 πραγματοποιήθηκε στον χώρο του σχολείου μας ενημέρωση για την ανακύκλωση και την επαναχρησιμοποίηση υλικών από την υπηρεσία καθαριότητας του Δήμου Βέροιας και τον κ. Κηριμκηρίδη Ιορδάνη, προϊστάμενο της υπηρεσίας. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον τρόπο που πραγματοποιείται η ανακύκλωση και πώς μπορούν να την εφαρμόζουν σωστά. Επιπλέον, έγινε επίδειξη συσκευασιών και διαχωρισμός τους στους κατάλληλους κάδους. Οι μαθητές ενημερώθηκαν επίσης για τον τρόπο που προωθούνται και αξιοποιούνται οι συσκευασίες, αφού συλλεχθούν από τους κάδους ανακύκλωσης, ενώ έθεσαν ερωτήματα και δεσμεύτηκαν να αποτελέσουν την αρχική ομάδα δράσης σωστής εφαρμογής της ανακύκλωσης στο σχολείο μας! Η ενημέρωση έγινε στα πλαίσια περιβαλλοντικού προγράμματος με υπεύθυνους καθηγητές τους κ. Κατσογιαννη Νικολέτα, Παναγιωτίδη Βασίλη και Ρουσόπουλου Ελευθερία.