Χριστουγεννιάτικα και Παραδοσιακά Κάλαντα του Πόντου στον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Βέροιας, Ναούσης και Καμπανίας κ.κ. Παντελεήμων

Την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου μαθητές του σχολείου μας, συνοδευόμενοι από τον Διευθυντή τους κ. Κυριάκο Παπαγεωργίου και από ομάδα εκπαιδευτικών, επισκέφθηκαν το Μητροπολιτικό Μέγαρο της Βέροιας. Εκεί, μέσα σε κλίμα βαθιάς συγκίνησης και υπό τους ήχους ακορντεόν και ποντιακής λύρας, που έπαιξε ο ταλαντούχος μουσικός του σχολείου κύριος Βασίλης Παναγιωτίδης, οι μαθητές έψαλαν τα Χριστουγεννιάτικα κάλαντα και τα παραδοσιακά κάλαντα του Πόντου. Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. κ. Παντελεήμων μας υποδέχθηκε με χαρά και άκουσε τα πρώτα κάλαντα των Χριστουγέννων για φέτος. Μας ευχαρίστησε και ευχήθηκε σε όλους Χρόνια Πολλά από καρδιάς γεμάτα ευλογίες. Δεν παρέλειψε μάλιστα να μιλήσει για το σπουδαίο και αιώνιο μήνυμα, το οποίο μεταδίδουν τα Χριστουγεννιάτκα κάλαντα. Χαρακτηριστικά ανέφερε: ” Τα Χριστουγεννιάτκα κάλαντα είναι το προάγγελμα της μεγάλης εορτής της αγάπης του Χριστού για τους ανθρώπους. Ο Χριστός, ο Θεός, γεννήθηκε, έγινε άνθρωπος για μας, για να μας βοηθήσει να ξαναενωθούμε με τον Θεό, για να γίνουμε κι εμείς “Θεοί κατα χάριν”. Πριν αποχαιρετήσουν τον Μητροπολίτη, μαθητές και εκπαιδευτικοί δέχθηκαν γλυκά κεράσματα και πανέμορφα δωράκια από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη μας κ.κ. Παντελεήμονα.

” Καλά Χριστούγεννα και εις έτη πολλά “