Επίσκεψη του σχολείο μας στο Βλαχογιάννειο Μουσείο «Νεώτερης Ιστορίας και Τέχνης» Βέροιας

Την Παρασκευή, 04/05/2018 το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο και Λύκειο Ειδικής Αγωγής Βέροιας, στα πλαίσια του Εκπαιδευτικού ?Πολιτιστικού Προγράμματος «Ειδικοί στη παράδοση», επισκέφτηκε  το Βλαχογιάννειο Μουσείο «Νεώτερης Ιστορίας και Τέχνης»  Βέροιας που  βρίσκεται στην οδό Ανοίξεως στο πάρκο των Αγ. Αναργύρων, στην «παραλία» της Βέροιας και στεγάζεται σε διατηρητέο κτήριο. Η ξενάγηση έγινε από τον κ. Κανέλλο Ντόντο και η  διάρκεια της 60?. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η εξοικείωση των μαθητών με την παράδοση αφού στον χώρο υπήρχαν παραδοσιακές ενδυμασίες τις Βυζαντινές εικόνες, κειμήλια, άμφια και συλλογή στρατιωτικών στολών και εξοπλισμών.