Dear Partners Welcome to our School!!

Αγαπητοί εταίροι καλώς ορίσατε στο σχολείο μας!

Το ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. Βέροιας συμμετέχει στην κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης μέσω της πλατφόρμας eTwinning. Συγκεκριμένα, η σχολική μας μονάδα έχει ενταχθεί σε δύο εγκεκριμένα Ευρωπαϊκά προγράμματα με τίτλο: «Taste of Christmas» και «e-Christmas cards exchange-2021». Στο πλαίσιο των δύο προγραμμάτων θα επιτευχθούν διασχολικές συνεργασίες με εταίρους σχολεία της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Πορτογαλίας, της Εσθονίας, της Ρουμανίας, της Ισπανίας , της Πολωνίας, της Τουρκίας και της Δημοκρατίας της Τσεχίας. Μέσω των προγραμμάτων αυτών οι μαθητές/τριες μας θα προωθήσουν την παραδοσιακή κουλτούρα του τόπου τους και τα Χριστουγεννιάτικα ήθη και έθιμα τους. Παράλληλα μέσω της συνδιαλλαγής τους με τα σχολεία εταίρους, οι μαθητές/τριες θα διευρύνουν τους πνευματικούς τους ορίζοντες σε επίπεδο Ευρώπης, θα αναπτύξουν τις γλωσσικές δεξιότητες στην Ελληνική, την Αγγλική, καθώς και την Ελληνική νοηματική γλώσσα. Επίσης, θα εξασκηθούν στη χρήση των ΤΠΕ, θα αναπτύξουν τις κοινωνικές δεξιότητες και θα αποκτήσουν νέες εμπειρίες μέσω της επαφής τους με διαφορετικά πολιτισμικά περιβάλλοντα. Το πρώτο βήμα έγινε με την ανάρτηση ενός βίντεο στην Ευρωπαϊκή πλατφόρμα eTwinning. Το βίντεο αφορά την παρουσίαση του σχολείου μας στην ευρωπαϊκή κοινότητα και το επιμεληθήκαν οι μαθητές/τριες των τάξεων της Γ΄ Γυμνασίου, Δ΄ Γυμνασίου και Β΄ Λυκείου με την υποστήριξη της Φιλολόγου Καλελή Ζωής. Ευχόμαστε να το απολαύσετε.

Taste of Christmas- Presentation of our School από Kaleli Zoi