ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΕΥΞΕΙΝΟ ΛΕΣΧΗ ΒΕΡΟΙΑΣ

Την Πέμπτη 17 Μαρτίου 2022 μαθητές του σχολείου μας (ΕΝΕΕΓΥΛ Βέροιας) επισκέφθηκαν το Πνευματικό Πολιτιστικό Κέντρο (ΠΠΚ) Ευξείνου Λέσχης Βέροιας στα πλαίσια της συμμετοχής στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για τον Πόντο. Η επίσκεψη περιελάμβανε ξενάγηση από τον πρόεδρο της Λέσχης κύριο Τουμπουλίδη Νικόλαο στις εγκαταστάσεις διοίκησης, στο λαογραφικό μουσείο, στο χώρο εκπαίδευσης και στην ιματιοθήκη. Μετά την ξενάγηση δόθηκε στους μαθητές έντυπο υλικό που αφορά στο θέμα της αναγνώρισης της γενοκτονίας των Ποντίων από την Τουρκία και τις δράσεις της Λέσχης. Ακολούθησε συζήτηση σχετική με την παράδοση, την ιστορία, τα ήθη και τα έθιμα του Πόντου. Τέλος, οι μαθητές μας υπέβαλαν ερωτήσεις σε μορφή συνέντευξης στον πρόεδρο της Ευξείνου Λέσχης Βέροιας προκειμένου να λύσουν τις απορίες τους σχετικά με τη λειτουργία της λέσχης. Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Τουμπουλίδη για την εξαίρετη φιλοξενία του, τα κεράσματα και τα δώρα τα οποία χάρισε στους μαθητές μας.

Οι εκπαιδευτικοί που οργάνωσαν τη δράση: Παυλίδου Όλγα, Γρεασίδου Δέσποινα, Ζιώγος Γεώργιος, Καλελή Ζωή, Κάνουρα Αγαθή.