Ζω στη Μεσόγειο – Τρώω υγιεινά

Στο πλαίσιο του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων την Πέμπτη 3/11 πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση με τους μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα με τίτλο “Ζω στη Μεσόγειο τρώω υγιεινά”. Ένα πρόγραμμα το οποίο έχει ως σκοπό να προβάλλει στους μαθητές την μεσογειακή διατροφή ως την δημοφιλέστερη υγιεινή διατροφή που υπάρχει αυτή τη στιγμή σε όλο τον κόσμο Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί Κωνσταντίνος Γκόγκας ,Κωνσταντίνος Βασίλογλου και Δημήτριος Ζιώγας έκαναν ενημέρωση στους μαθητές για το πρόγραμμα και το πόσο σημαντικη είναι η υγιεινή διατροφή για έναν υγιή οργανισμό.Επειτα έγινε ένας διαχωρισμός των υγιεινών τροφών από της μη υγιεινές – βλαβερές όπου οι μαθητές άρχισαν από μόνοι τους να λένε και να διαχωρίζουν τις τροφές αυτές..Εγινε αναφορά σε διάφορες τροφές και φαγητά που ανήκουν στη μεσογειακή διατροφή και που τα υλικά τους υπάρχουν άφθονα στη χώρα μας και τα παιδιά έδειξαν αρκετό ενδιαφέρον .Τέλος με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τα παιδιά έκαναν την πρώτη τους μεσογειακή συνταγη !Μια αυθεντική παραδοσιακή σάλτσα Pesto για ζυμαρικά !Με φρέσκο βασιλικό ,λάδι ,σκόρδο καρυδια και σκληρό τυρί..Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερη χαρά και ικανοποίηση κατά την ώρα της δημιουργίας και στο τέλος δοκίμασαν την σάλτσα της οποίας η γεύση τους ενθουσίασε.Η σάλτσα αποθηκεύτηκε σε βάζο αεροστεγώς και θα χρησιμοποιηθεί μελλοντικά απο τους μαθητές σε κάποιο είδος ζυμαρικου που επίσης θα ετοιμάσουν ως ένα κατ’ εξοχήν μεσογειακό πιάτο!