Επίσκεψη στο Νυμφαίο της Μίεζας-Σχολή Αριστοτέλη από τους μαθητές/τριες του ΕΝΕΕΓΥΛ Βέροιας.

Το Νυμφαίο της Μίεζας-Σχολή Αριστοτέλη επισκέφτηκαν στις 26/10/2022 οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου του σχολείου μας στα πλαίσια του προγράμματος «Περί φυτών, μύθων και ιστορίας στο Νυμφαίο της Μίεζας». Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές Ζιώγας Δημήτρης, Δουλδούρη Γεωργία και η ψυχολόγος μας Ξαγαρά Βιβή. Ο υπεύθυνος του ΚΠΑ Νάουσας Λιλιόπουλος Νικόλαος, αφού μας καλωσόρισε θερμά στο χώρο της Μίεζας, ξεκίνησε το ταξίδι μας στα μονοπάτια της φύσης και της ιστορίας. Μας εξήγησε την εξάρτηση του ανθρώπου από τα φυτά, μας έμαθε πώς να ελέγχουμε το νερό με τις αισθήσεις μας πριν να το πιούμε, μας πληροφόρησε για τα στεφάνια κισσού που φορούσαν όσοι συμμετείχαν στα συμπόσια, μας μίλησε για τις νεράιδες του Νυμφαίου και φυσικά για την σχολή του Αριστοτέλη και τον Μέγα Αλέξανδρο. Τον ευχαριστούμε θερμά και ανυπομονούμε για την επόμενή μας δράση!