Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών από την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης.

Την Τρίτη, 8/11/2022 οι μαθητές/τριες του Λυκείου και μέλη του προσωπικού του ΕΝΕΕΓΥΛ Βέροιας παρακολούθησαν Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών από την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης με πρωτοβουλία της Διεύθυνσης του σχολείου. Ορισμένες από τις θεματικές ενότητες που καλύφθηκαν ήταν η παρουσίαση της θέσης ανάνηψης, η διενέργεια Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ), ο έλεγχος της ρινορραγίας, οι πρώτες βοήθειες για εγκαύματα, καταγματα και η αντιμετώπιση της αιμορραγίας από κόψιμο ή από χτύπημα. Το σεμινάριο είχε διάρκεια δύο διδακτικών ωρών και εκτός από χρήσιμο, ήταν και εξαιρετικά ενδιαφέρον. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους εκπαιδευτές της Ελληνικής Ομάδα Διάσωσης για την άμεση ανταπόκριση και τη συνεργασία.