Εκπαιδευτική Δράση για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Την Δευτέρα 5/12/2022 μια ομάδα μαθητών του σχολείου μας συμμετείχε σε εκπαιδευτικη δράση που πραγματοποίησε το Αθλητικό Σωματείο Ατόμων με Αναπηρίες Ν. Ημαθίας “Αιγές” μαζί με το 1ο ΓΕΛ και το 1ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας. Η δράση πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ Αλεξάνδρειας τιμώντας την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Οι φιλοξενούμενοι, μέλη του Α.Σ. ΑμεΑ ΜΕΓΑΣ ΑΛΈΞΑΝΔΡΟΣ παρουσίασαν το άθλημα “Μπάσκετ σε Αμαξίδιο” και στη συνέχεια δέχθηκαν τις ερωτήσεις των μαθητών. Όλοι όσοι παρευρέθηκαν στον χώρο είχαν την δυνατότητα να καθίσουν στα αμαξίδια, ώστε να αντιληφθούν βιωματικά την εμπειρία των αθλητών με αναπηρία. Επιπλέον, είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν το άθλημα, καθώς και διάφορα παιχνίδια . Συγχαίρουμε όλους τους συμμετέχοντες και ευχαριστούμε τους αθλητές που μας παρουσίασαν το άθλημά τους.