“Ζω στη Μεσόγειο τρώω υγιεινά”

“Ζω στη Μεσόγειο τρώω υγιεινά” και ο πιο κατάλληλος για να ενημερώσει την ομάδα μας για τη Μεσογειακή διατροφή και τα οφέλη της δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον τεχνολόγο τροφίμων του σχολείου μας κ. Πριόβολο Βασίλειο .Συγκεντρωθήκαμε στην αίθουσα προβολών κι εκδηλωσεων του σχολείου όπου εκεί οι μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα μαζί με τους υπεύθυνους του προγράμματος κ.κ. Γκόγκα Κωνσταντίνο, Κωνσταντίνο Βασίλογλου και Ζιώγα Δημήτριο ενημερώθηκαν από τον κ. Πριόβολο για τα οφέλη της Μεσογειακής διατροφής. Μέσω προβολής, τα παιδιά είδαν ποιες είναι οι βασικές τροφές της μεσογειακής διατροφής, το λάδι ως βασικό συστατικό της κι έγινε διαχωρισμός των ωφέλιμων και βλαβερών τροφών. Οι μαθητές έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και μετά την προβολή ακολούθησε συζήτηση όπου τα παιδιά απαντούσαν σε ερωτήσεις για το ποιες τροφές θεωρούν τα ίδια ως υγιεινές και ποιες όχι. Επίσης ανέπτυξαν τις δικές τους εμπειρίες γύρω από τη διατροφή που ακολουθούν τα ίδια. Στο τελος ευχαριστήσαμε τον κ Πριόβολο για την εμπεριστατωμένη ενημέρωση που μας παρείχε.