Επίσκεψη σε κατάστημα μελισσοκομικών ειδών

Την Τετάρτη, 14.12.2022 ομάδα μαθητών/τριών του σχολείου μας επισκέφθηκε το κατάστημα μελισσοκομικών ειδών “Κοτίδης”. Εκεί ο υπεύθυνος του καταστήματος και πρόεδρος του Μελισσοκομικού Συλλόγου Βέροιας κ. Κοτίδης μας μίλησε για τη σημασία της μέλισσας στη διατήρηση της ζωής στον πλανήτη και για τα μέτρα που πρέπει να λαμβάνονται για την προστασία της. Μας περιέγραψε ακόμη τη δομή της κοινωνίας των μελισσών και τη ζωή μέσα στην κυψέλη. Επιπλέον, μας παρουσίασε τον μελισσοκομικό εξοπλισμό, τα προιόντα της μέλισσας και τη διαδικασία που ακολουθούν οι μελισσοκόμοι για την φροντίδα και την αξιοποίηση των μελισσιών. Ειδικότερα, μιλήσαμε για το μέλι, την πρόπολη, τη γύρη, ακόμα και το δηλητήριο της μέλισσας που χρησιμοποιείται για φαρμακευτικούς σκοπούς! Η βιωματική αυτή δράση υλοποιήθηκε στα πλαίσια του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων “To Bee or not to Bee” και των μαθημάτων του Τομέα Γεωπονίας. Ευχαριστούμε τον κύριο Κοτίδη για την λεπτομερή παρουσίαση που κατάφερε να κεντρίσει το ενδιαφέρον των μαθητών.

Στον γυρισμό προς το σχολείο κάναμε μια στάση για ξεκούραση στο supermarket “Γαλαξίας”, όπου ο πάντα ευγενικός υπεύθυνος του καταστήματος κ. Μπαμπούνης μας κέρασε σοκοφρέτες! Ευχαριστούμε!