Θεωρίες Συνωμοσίας και Επιστημονική Αλήθεια

Στις 28/4/2023 ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων με τίτλο: «Θεωρίες Συνωμοσίας και Επιστημονική Αλήθεια». Στόχος του προγράμματος ήταν να αποκτήσουν οι μαθητές κριτική ματιά απέναντι σε μη αξιόπιστες πληροφορίες, μέσω των βημάτων της επιστημονικής μεθόδου. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές εμπλούτισαν το λεξιλόγιό τους στα αγγλικά, ενώ παράλληλα εξασκήθηκαν στις δεξιότητες δημιουργικής γραφής μέσω της χρήσης των εργαλείων web 2.0. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι μαθητές της Α Λυκείου και  οι εκπαιδευτικοί: Φράντζα Χρυστάλλα (Αγγλικά), Καραγιάννη Ελένη (Οικονομία), Παπανικολοπούλου Αμαλία (Φυσική).Παρακάτω παρουσιάζονται οι δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν σε μορφή ηλεκτρονικού βιβλίου.