Επιτυχίες στο σχολείο μας!

Την Παρασκευή 26/5/2023 ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του 7ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού «Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον»,  που διοργάνωσε η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης) και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ., με την υποστήριξη της Έδρας Ποντιακών Σπουδών του Α.Π.Θ. και του Πανελλήνιου Συνδέσμου Ποντίων Εκπαιδευτικών.

Το ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ.  Βέροιας  συνεργάστηκε με το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Νάουσας, το Γυμνάσιο Νεάπολης Λασιθίου και το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Αγίου Νικολάου Κρήτης και κατέκτησε 3 βραβεία:

• 1ο βραβείο για την εφημερίδα «Διάλογοι», σύμπραξη των σχολείων: Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου Κρήτης, Γυμνάσιο Νεάπολης Κρήτης, ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. Βέροιας και Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Νάουσας
  • 2ο βραβείο για την ταινία «Μνήμες Πόντου: Πόνος, Λύπη, Πίστη, Ελπίδα», σύμπραξη των σχολείων: Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου Κρήτης, Γυμνάσιο Νεάπολης Κρήτης, ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. Βέροιας και Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Νάουσας
  • 2ο βραβείο για το παραμύθι «Οι ψυχές και τα γαλάζια μολύβια», σύμπραξη των σχολείων: Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου Κρήτης, Γυμνάσιο Νεάπολης Κρήτης, ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. Βέροιας και Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Νάουσας

Ως προς τον διαγωνισμό (2022-2023), παραθέτουμε και ορισμένα αριθμητικά στοιχεία:

• 184 σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, γενικής και ειδικής αγωγής
  • Από Ελλάδα, Κύπρο (30 σχολικές μονάδες) και Ομογένεια (5 σχολικές μονάδες) (Αγγλία, ΗΠΑ)
  • 11.000 περίπου μαθητές
  • 550 εκπαιδευτικοί