Ψηφοφορία για «Θεραπευτικά παραμυθία και δεξιότητες ενεργού πολίτη»

Στηρίξτε την πρωτοβουλία του σχολείου μας και ψηφίστε μας!!!

Η σχολική μονάδα του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ Βέροιας εμπλέκεται ενεργά στην υλοποίηση προγραμμάτων τα οποία προάγουν τους 17 Παγκόσμιους Στόχους Αειφόρου Ανάπτυξης του ΟΗΕ. Ειδικότερα τη φετινή σχολική χρονιά το ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ Βέροιας θέλησε να προάγει τον 4ο στόχο: «Ποιοτική εκπαίδευση» ως τον στόχο «ομπρέλα» και προσέγγισε το θέμα σε συνδυασμό με τους 17 Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ.

Ειδικότερα, κατά τα σχολικό έτος 2020-2021 στο πλαίσιο των μαθημάτων Νεοελληνική Γλώσσα και Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων προσεγγίσαμε το θέμα «Θεραπευτικά παραμυθία και δεξιότητες ενεργού πολίτη», έχοντας ως σύνθημα «Ενεργώ και μοιράζομαι μέσα από τον κόσμο των παραμυθιών». Πραγματοποιήσαμε διασχολικές συνεργασίες με το ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ Πτολεμαΐδας, το Ειδικό Δημοτικό Καστοριάς και το 33ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης προκειμένου να κάνουμε ανταλλαγή καλών πρακτικών αναφορικά με τους θεματικούς άξονες που επεξεργαζόμασταν από κοινού.