Οι μαθητές/τριες του ΕΝΕΕΓΥΛ Βέροιας ενημερώνονται και συζητούν για την έμφυλη βία.

Την Παρασκευή 26/11/2021 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την πρόληψη της έμφυλης  βίας στο σχολικό περιβάλλον και στις συντροφικές σχέσεις από το Κέντρο Συμβουλευτικής Γυναικών του Δήμου Βέροιας.

Η κ. Έφη Τσαπαροπούλου, ψυχολόγος και η κ. Χαρούλα Νατσιοπούλου, Κοινωνική Λειτουργός μέσα από την υλοποίηση βιωματικών εργαστηρίων ενημέρωσαν και συζήτησαν με τους μαθητές για την έμφυλη βία. Οι μαθητές συμμετείχαν με εξαιρετικό ενδιαφέρον στα βιωματικά εργαστήρια και εξέφρασαν τις απόψεις τους. Η  ανταλλαγή θέσεων και απόψεων πάνω στο θέμα αλλά και η αμφίπλευρη ανατροφοδότηση ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και οι μαθητές αποκόμισαν νέες γνώσεις αλλά και ενίσχυσαν τις ήδη υπάρχουσες.